Quaker boys run wild on Canton South
CANTON — Salem’s boys track team earned an 87-40 win over Canton South on Tuesday in Northeastern Buckeye Conference track action.
Canton South won the girls portion, 65-63.
BOYS RESULTS
Salem 87, Canton South 40
3200 RELAY: Salem
110 HURDLES: Comer (CS)
100 DASH: Lex Murray (S)
800 RELAY: Salem
1600 RUN: Josh Andrews (S)
400 RELAY: Salem
400 DASH: Salem
300 HURDLES: Comer (CS)
800 RUN: Tyler (CS)
200 DASH: Salem
3200 RUN: Cameron Christopher (S)
1600 RELAY: Salem
DISCUS: Porter (CS)
SHOT PUT: Miles (CS)
LONG JUMP: Salem
HIGH JUMP: Turner Johnson (S)
——
GIRLS RESULTS
Canton South 65, Salem 63
3200 RELAY: Salem
100 HURDLES: Chemille (CS)
100 DASH: Landie (CS)
800 RELAY: South
1600 RUN: Noll (CS)
400 RELAY: South
400 DASH: Mary Double (S)
300 HURDLES: Chemille (CS)
800 RUN: Salem
200 DASH: Landie (CS)
3200 RUN: Salem
1600 RELAY: Salem
DISCUS: Caitlyn Marx (S)
SHOT PUT: Wright (CS)
LONG JUMP: Mary Double (S)
HIGH JUMP: Phillip (CS)
——
United tri
HANOVERTON — The United girls track team defeated East Palestine and McDonald on its home track on Tuesday.
The Golden Eagles recorded 64 points for the win. McDonald finished second with 54 and East Palestine third with 46. United’s Mariah Eisenbraun and East Palestine’s Alexis Cunningham picked up a pair of victories each.
On the boys side, McDonald won with 67 points. East Palestine was second with 52, while United had 39.
BOYS RESULTS
TEAM STANDINGS: McDonald 67, East Palestine 52, United 39
INDIVIDUAL RESULTS
3200 RELAY: McDonald (Demitrovich, Clay, Kortune, Symblicik) 9:17.2, United.
110 HURDLES: Dumbauld (EP) 17.5, Sadler (U), Hahn (U).
100 DASH: Pancake (EP) 11.9, Cintron (M), Baker (U).
800 RELAY: McDonald (Cintron, Emerson, Sloan, Shipinsky) 1:36.2, United.
1600 RUN: Symbolik (M) 5:05.3, Fortune (M), Frase (U).
400 RELAY: McDonald (Cintron, Shopinsky, Sloan, Emmerson) 46.3, East Palestine.
400 DASH: Sloan (M) 52.8, Pancake (EP), Worroll (M).
300 HURDLES: Domitrovich (M) 47.4, Emerson (M), Hahn (U).
800 RUN: Fortune (M) 2:12.9, Cunningham (EP), Katarp (U).
200 DASH: Pancake (EP) 24.9, Baker (U), Good (U).
3200 RUN: Symbolik (M) 11:17.3, Gibbons (M), Frase (U).
1600 RELAY: McDonald (Canada, Sloan, Chepke, Worrell) 3:55.4, East Palestine.
DISCUS: Grav (M) 130-0, Cooper (U), Chestnut (U).
SHOT PUT: Murry (M) 43-10, Chestnut (U), Gray (M).
LONG JUMP: Monteleone (EP) 17-10, Gingher (EP), Welch (EP).
HIGH JUMP: Darlington (EP) 5-10, Emmerson (M), Cathers (EP)
——
GIRLS RESULTS
TEAM STANDINGS: United 64, McDonald 54, East Palestine 46.
INDIVIDUAL RESULTS
3200 RELAY: McDonald 10:31.5, United.
100 HURDLES: Jami Jones (EP) 18.1, Julie Jones (EP), Gillespie (M).
100 DASH: Mariah Eisenbraun (U) 13.2, Jarrett (U), Maroscher (U).
800 RELAY: McDonald (Stitt, Stamp, Perry, Martig) 2:00.9, United.
1600 RUN: Marlina Mitchell (M) 5:26.8, Cunningham (EP), Guerra (M).
400 RELAY: United (Maroscher, Jarrett, Cepernick, Eisenbraun) 53.9, East Palestine.
400 DASH: Loren Swords (U) 1:07.3, Matig (M), Stamp (M).
300 HURDLES: Jami Jones (EP) 57.1, Julie Jones (EP), Gillespie (M).
800 RUN: Alexis Cunningham (EP) 2:33.2, Wolford (M), Pratt (M).
200 DASH: Mariah Eisenbraun (U) 27.9, Jarrett (U), Stamp (M).
3200 RUN: Alexis Cunningham (EP) 12:31.1, Martinelli (M), Lynch (M)/
1600 RELAY: McDonald (Jones, Wolford, Perry, Mitchell) 4:33.1, United.
DISCUS: Megan Belanger (U) 104-7, Lovas (M), Mixon (EP).
SHOT PUT: Taylor Miller (U) 31-4, Lovas (M), Mixon (EP).
LONG JUMP: Marlaina Frye (EP) 15-7, Eisenbraun (U), Snyder (EP).
HIGH JUMP: Camryn Jarrett (U) 5-0, Snyder (EP), Perry (M).
——