Runners hit the course at Copeland Oaks

SEBRING — East Liverpool’s Darshay Foster took top honors in the Suburban League race at Copeland Oaks on Tuesday.

Foster won the girls race, finishing the 3.1-mile course in 21 minutes, 28 seconds, which was 11 seconds ahead of Boardman’s Alayna Cuevas. West Branch’s Bri Biery was fourth.

Howland’s Vinny Mauri won the boys race in 16:59. South Range’s Ian Pierson was second and West Branch’s Jeff Joseph fourth.

There were 163 boys and 116 girls runners.

The Suburban League Championships will be held next Tuesday, Sept. 19, at the Canfield Fairgrounds.

BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. Howland (27), 2. Boardman (90), 3. Lakeview (90), 4. South Range (101), 5. Austintown Fitch (129), 6. Poland (165), 7. West Branch (177), 8. Canfield (216), 9. East Liverpool (220), 10. Sebring (305).

INDIVIDUAL LEADERS

1. Vinny Mauri (Howland) 16:59; 2. Ian Pierson (South Range) 17:39; 3. Brandon Gregory (Howland) 17:53; 4. Jeff Joseph (West Branch) 17:57; 5. Ethan Dobles (Lakeview) 18:13; 6. Lane Groble (Howland) 18:21; 7. Nate Charras (Lakeview) 18:24; 8. William Eisen (Howland) 18:43; 9. Angelo Mauri (Howland) 18:44; 10. Zack Williamson (West Branch) 18:45.

11. Cameron Tarr (South Range) 18:45; 14. Marcus Calhoun (East Liverpool) 18:52; 18. Nick Millison (South Range) 19:09.

88. Stephen Ketchum (Sebring) 21:40; 99. Luke Clark (Sebring) 22:13; 107. Lucas Billingsley (Sebring) 22:53; 141. Wes Latham (Sebring) 25:13; 150. David McDonald (Sebring) 26:18; 157. Brent Gargus (Sebring) 29:15.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Lakeview (51), 2. Boardman (65), 3. Poland (67), 4. Austintown Fitch (115), 5. West Branch (119), 6. East Liverpool (140), 7. South Range (158), 8. Canfield (204).

INDIVIDUAL LEADERS

1. Darshay Foster (East Liverpool) 21:28; 2. Alayna Cuevas (Boardman) 21:39; 3. Haley Trolio (Poland) 22:26; 4. Bri Biery (West Branch) 22:37; 5. Gianna Stanich (Poland) 22:42; 6. Sydney Dobles (Lakeview) 22:42; 7. Lydia Spalding (Fitch) 22:43; 8. Taylor Garvin (Lakeview) 22:45; 9. Kirsten Plocher (West Branch) 22:49; 10. Macy Potts (Boardmand)23:06.

21. Michelle Macinga (South Range) 23:59; 23. Lily Pierson (South Range) 24:18; 25. Ashley James (West Branch) 24:22; 26. Audrey Rummell (Sebring) 24:27; 27. Hadden Harrington (East Liverpool) 25:05; 29. Morgan Morris (East Liverpool) 25:14.

——

JUNIOR HIGH BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. Canfield (20), 2. Austintown Fitch (72), 3. Howland (91), 4. Boardman (130), 5. Poland (139), 6. McDonald (144), 7. Lakeview (202), 8. South Range (210), 9. West Branch (210).

INDIVIDUAL LEADERS

1. Nick Plant (Canfield) 13:19; 2. Jake Yurichson (Canfield) 13:22; 3. Dylan Morton (Fitch) 13:37; 4. Ronnie Sinkovich (Canfield) 13:59; 5. Connor Mulichak (Canfield) 14:00.

——

JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Austintwon Fitch (28), 2. Lakeview (58), 3. Lakeview (115), 4. Canfield (118), 5. Poland (139), 6. West Branch (144), 7. South Range (176), 8. McDonald (200).

INDIVIDUAL LEADERS

1. Kristin Yeager (Fitch) 14:04; 2. Kylie McClain (Howland) 14:14; 3. Roxxi Ottumn (Howland) 14:16; 4. Hannah Egli (West Branch) 14:18; 5. Megan Hipple (Howland) 14:27.

——

Brookfield meet

BROOKFIELD — United’s Daniel Frase and Southern Local’s Hannah Logston won Suburban League races at Brookfield High School on Tuesday.

Frase led the United boys to victory with 30 points. Heartland was second with 50.

Frase finished the 3.1-mile course in 19 minutes, 4 seconds. Southern’s Marcus Reed was second, Crestview’s Jeremy Miller third and United’s Josh Kataro fourth.

Logston captured the girls race in 21:43. United’s Ellie Marhefka was third.

The Suburban League Championships will be held next Tuesday, Sept. 19, at the Canfield Fairgrounds.

BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. United (30), 2. Heartland Christian (51), 3. Hubbard (56), 4. Lordstown (98), 5. Brookfield (115).

INDIVIDUAL LEADERS

1. Daniel Frase (United) 19:04; 2. Marcus Reed (Southern) 19:14; 3. Jeremy Miller (Southern) 19:21; 4. Josh Kataro (United) na; 5. John Fitch (Lowellville) 19:47; 6. Sebastrian Sharo (Heartland) 20:02; 7. Luke Adducci (Hubbard) 20:15; 8. Colin (Harding) 20:19; 9. Johnathan Cress (Leetonia) 20:37; 10. Mitch Miglets (Springfield) 20:52.

11. Eli Moore (Crestview) 20:55; 12. Jacob Kataro (United)20:58; 13. Andrew Addy (Hubbard) 21:07; 14. Eric Grantonic (Heartland) 21:12; 15. Michael Hedrich (Lowellville) 21:16; 16. Landry Hardcastle (United) 21:23; 17. Dillen Bieznieks (springfield) 21:26; 18. Greg Romain (Lordstown) 21:33; 19. Trevor Wintermantel (Southern) 21:36; 20. Michael Appugliese (Mooney) 21:42.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Hubbard (46), 2. Youngstown Mooney (51), 3. Heartland Christian (69), 4. Lowellville (86), 5. Warren Harding (94).

INDIVIDUAL LEADERS

1. Hannah Logston (Southern) 21:43; 2. Katie Stinson (Hubbard) 22:54; 3. Ellie Marhefka (United) 22:55; 4. Jessica Wilk (Lordstown) 23:23; 5. Maddie Warren (Lowellville); 6. Kahtrina Hromada (Southington); 7. Anna Hughes (Mooney); 8. Stephanie Johnson (Heartland); 9. Audrey Masters (Harding); 10. Megan Haught (Southern).

11. Madi McGowan (Hubbard); 12. Josie Wagner (Hubbard); 13. Emmalee McGarry (Lowellville); 14. Maria Tsarnas (Mooney); 15. Jolene Brunk (Heartland); 16. Ivy Winters (Southern); 17. Abbey Crawford (United); 18. Olivia Saunders (Mooney); 19. Jenna Morgan (Heartland); 20. Anne Driscoll (Mooney).

——

COMMENTS