Area athletes roll into regional

NEW MIDDLETOWN — Lisbon senior Jacob Mundy scored his biggest win at the Springfield Division III district track meet Friday, while teammate Seth Stokes did what he had to do.

Mundy captured the district title in the 800-meter run in 2 minutes, 4.01 seconds after placing second in the Eastern Ohio Athletic Conference Meet and third in the Columbiana County Meet.

Stokes, the defending state runner-up, won his third district title in the high jump. His winning jump was 5-foot-10 and he opted not to jump after wrapping up first place.

Crestview junior Dominic Perry captured his third straight district shot put title, while Wellsville sophomore Justin Wright raced to victory in the 100 and 200 dashes.

Perry won by more than 6 feet with a toss of 57-feet-9. He was the Salem Division II district champion the past two seasons.

He guided the Rebels to a district runner-up finish — their highest ever. McDonald won an 11th straight district title with 11 points. Crestview, with six regional qualifiers Friday, was second with 63 and United third with 54.

Crestview’s previous best district finish was fourth place — in 2006, 2008, 2001 and 2012.

Wright is back at full strength after suffering an injury earlier this month. He was an easy winner in the 100 dash (11.17 seconds) and 200 dash (22.52).

Wright also joined Isiaha Dorsey, Brandon Patterson and Jonathon Bost on the 400 relay team that was third (44.15).

The top four finishers in each event advance to the Massillon Perry regional next week.

Columbiana sophomore Kayla Muslvoski was the only area girls winner, taking the 200 dash (26.68).

The McDonald girls won their seventh straight district team title with 153 points, followed by Springfield with 56, Pymatuning Valley 51 and East Palestine 50. McDonald and Springfield have finished one-two in the district meet the last four seasons.

East Palestine’s Alexis Cunningham was second in the 1600 run (5:23.97) and third in the 800 run (2:26.40) and Lisbon’s Izzy Perez was second in the 100 dash (13.35) and fourth in the 200 dash (27.29).

Springfield sophomore Garrett Walker was first in the 400 dash (49.48) and third in the 100 dash (11.44).

Other area boys regional qualifiers include United’s Daniel Frase, second in the 1600 run (4:41.37) and third in the 3200 run (10:37.53); United’s Kameron Seaman, second in the 800 run (2:05.19); Columbiana’s Joey Bable, second in the 300 hurdles (42.56); United’s Jaret Hahn, third in the 110 hurdles (16.97); Columbiana’s Nick Krusely, third in the 800 run (2:07.05); Heartland Christian’s Sebastian Sharo, third in the 1600 run (4:42.45); Western Reserve’s Mathew Henry, third in the shot put (51-1 1/2); Crestview’s Danny Moore, fourth in the 110 hurdles (16.98); Crestview’s Ethan Powell, fourth in the 200 dash (23.26); Crestview’s Jayce Meredith, fourth in the 400 dash (51.68); Southern Local’s Marcus Reed, fourth in the 3200 run (10:40.48); and Western Reserve’s Luke Kilbert, fourth in the 300 hurdles (43.77).

Relay teams advancing were Crestview’s Danny Moore, Jayce Meredith, Ethan Powell and Mitch Lindsay, second in the 800 relay (1:32.19); Western Reserve’s Jimmy Mayberry, Luky Kiesewetter, Josh Miller and Todd Henning, third in the 1600 relay (3:38.00); Columbiana’s Noah Silver, Nick Krusely, Andy Schach and Aaron Thistlewaite, fourth in the 1600 relay (3:38.61); and Crestview’s Luke Wickline, Ethan Powell, Danny Moore and Dylan Huff, fourth in the 400 relay (44.31).

Area girls regional qualifiers included East Palestine’s Emily Zimmerman, second in the 3200 run (12:25.55); Springfield’s Shantel Springer, second in the long jump (15-11); Springfield’s Anna Ohlin, second in the 300 hurdles (48.07); Springfield’s Cierra Latronica, third in the 200 dash (27.08) and fourth in the 100 dash (13.40); Columbiana’s Taylor Hall, third in the 300 hurdles (48.37); Western Reserve’s Maddy Owen, third in the 100 hurdles (17.18).

Top finishers for the girls relays were Springfield’s Anna Ohlin, Haley LaMorticella, Shantel Springer and Cierra Latronica, second in the 400 relay (51.60) and third in the 800 relay (1:52.06); Western Reserve’s Kayla Owen, Maddy Owen, Olivia Pater and Olivia Altiere, second in the 1600 relay (4:21.58); Columbiana’s Izzy Strohecker, Taylor Hall, Trinity Strohecker and Kayla Muslovski, fourth in the 400 relay (52.23); and United’s Grace Maroscher, Jordan Davis, Molly Briceland and Hannah Minor, fourth in the 1600 relay (4:23.24).

COMMENTS