Salem Div. II district track results

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Salem (135), 2. Canal Fulton Northwest (80), 3. South Range (77), 4. Akron Coventry (62), 5. Poland (57), 6. West Branch (46), 7. Mogadore Field (42), 8. Massillon Tuslaw (40), 9. Struthers (35), 10. Canton South (34), 11. Navarre Fairless (21), 12. LaBrae (17), 13. East Palestine (10).

FINALS

(Top four advance to Austintown regional)

110 HURDLES: 1. Damian Jackson (Coventry ) 15.34; 2. Dion Morris (Northwest) 15.39; 3. Zach Murray (Salem) 15.49; 4. Jacob Comer (Canton South) 15.83; 5. Andre Tonkinson (Salem) 16.02; 6. Luke Fennel (Northwest) 16.16; 7. Quentin Hughes (Canton South) 16.19; 8. Kylel Griffin (Struthers) 16.89.

100 DASH: 1. Mathias Combs (South Range) 11.46; 2. Austin Bilinovich (Northwest) 11.70; 3. Jason McInnes (Canton South) 11.85; 4. Josh Lehwald (Salem) 11.90; 5. Jahim James (Field) 11.97; 6. Zach Rankin (Coventry) 12.06; 7. Jess Paumier (Salem) 12.15; 8. Nick Dopkosky (Field) 12.16.

800 RELAY: 1. Poland (Mitchell Frederick, Nico Lattanzio, Zaire Fabian, Rocco Almasy) 1:31.25; 2. Coventry 1:32.05; 3. Northwest 1:32.19; 4. West Branch 1:32.79; 5. Salem 1:33.87; 6. Struthers 1:35.00; 7. Canton South 1:36.56; 8. Field 1:38.67.

1600 RUN: 1. Ian Pierson (South Range) 4:22.84; 2. Jamie Viront (Tuslaw) 4:26.13; 3. Jeff Joseph (West Branch) 4:26.33; 4. Hunter Christopher (Salem) 4:26.61; 5. Gene Gallo (Poland) 4:30.22; 6. Trey Double (Salem) 4:37.24; 7. Ray Hilbert (Coventry) 4:38.24; 8. Josh Miller (Tuslaw) 4:39.04.

400 RELAY: 1. Poland (Mitchell Frederick, Jacob Snyder, Nico Lattanzio, Rocco Almasy) 43.92; 2. Salem 44.26; 3. Coventry 44.58; 4. Northwest 44.67; 5. Struthers 45.69; 6. South Range 45.79; 7. Field 46.69; 8. East Palestine 47.61.

400 DASH: 1. Quinlan Rumsey (Salem) 50.92; 2. Seth Ameduri (Salem) 51.28; 3. Dillon Petty (Northwest) 52.55; 4. Brandon Bowser (Field) 53.58; 5. Austin Patterson (Tuslaw) 53.77; 6. Luke Johnson (West Branch) 55.03; 7. Walt Allie (LaBrae) 55.33; 8. Dylan Walker (Struthers) 55.50.

300 HURDLES: 1. Dion Morris (Northwest) 39.91; 2. Kyllel Griffin (Struthers) 40.34; 3. Jacob Comer (Canton South) 40.84; 4. Zach Murray (Salem) 41.24; 5. Malik Shaver (Coventry) 41.88; 6. Luke Fennel (Northwest) 43.29; 7. Brennan Testa (Poland) 44.40; 8. Andre Tonkinson (Salem) 45.02.

800 RUN: 1. Cameron Tarr (South Range) 1:59.48; 2. Trey Double (Salem) 2:00.91; 3. Jackson Corbisello (Salem) 2:02.15; 4. Andrew Johnson (Field) 2:02.89; 5. Nathan Huscusson (Northwest) 2:03.55; 6. Johnny Ross (West Branch) 2:05.77; 7. Zach Meyer (LaBrae) 2:05.84; 8. Michael Palmer (Fairless) 2:06.05.

200 DASH: 1. David McKeiver (West Branch) 22.95; 2. Rocco Almasy (Poland) 23.17; 3. Walt Allie (LaBrae) 23.39; 4. Austin Bilinovich (Northwest) 23.63; 5. Derrick Brown (Coventry) 23.96; 6. Cohen Lamp (West Branch) 24.07; 7. Zaire Fabian (Poland) 24.57; 8. Jess Paumier (Salem) 24.65.

3200 RUN: 1. Zak Wilhelm (Tuslaw) 10:00.69; 2. Hunter Christopher (Salem) 10:08.05; 3. Spencer Bush (South Range) 10:16.55; 4. Sammy Dwyer (Poland) 10:18.53; 5. Ray Hilbert (Coventry) 10:23.28; 6. Luke Baun (South Range) 10:27.72; 7. Jacob McLachlan (Salem) 10:34.60; 8. Joe Viront (Tuslaw) 10:34.75.

1600 RELAY: 1. Salem (Turner Johnson, Chase Ackerman, Seth Ameduri, Quinlan Rumsey) 3:27.90; 2. Struthers 3:33.65; 3. Field 3:33.83; 4. South Range 3:33.86; 5. Fairless 3:34.77; 6. Coventry 3:43.28; 7. Northwest 3:46.13.

SHOT PUT: 1. Aaron Wire (South Range) 47-3 3/4; 2. Isaiah Prather (Field) 46-6 1/4; 3. James Stefanski (Struthers) 46-4 1/4; 4. Drew Davies (Poland) 45-5 1/4; 5. Matt Brooks (South Range) 45-0 1/2; 6. Nicholas Shephard (Fairless) 43-8 1/4; 7. Mike Brant (Salem) 43-1; 8. Cameron Thompson (Canton South) 41-7 1/4.

HIGH JUMP: 1. Turner Johnson (Salem) 6-2; 2. Stephen Darlington (East Palestine) 6-0; 3. Austin Hinzman (Coventry) 6-0; 4. Nathan Alessi (Poland) 6-0; 5. Randy Bower (LaBrae) 6-0; 6. Blake Wilson (Poland) 5-10; 7. Jarod Cannon (Salem) 5-10; 8. Brandon Zuchowski (West Branch) 5-10.

——

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. Salem (112), 2. Marlington (108), 3. Poland (94), 4. Massillon Tuslaw (60), 5. Navarre Fairless (54), 6. Canton South (41), 7. West Branch (35), 8. Mogadore Field (33), 9. Akron Conventry (28), 10. South Range and Canal Fulton Northwest (23), 12. Alliance (20), 13. Crestview (11), 14. Struthers (10).

FINALS

(Top four advance to Austintown regional)

100 HURDLES: 1. Payton Knoch (Marlington) 15.54; 2. Zarliyah Board-Gurley (Alliance) 16.41; 3. Chenille Poe (Canton South) 16.63; 4. Gabby Romano (Poland) 17.05; 5. Gracie Collins (Coventry) 17.13; 6. Keasia Chism (Struthers) 17.26; 7. Ella Harrell (Poland) 17.74; 8. Ashley Owsiany (Northwest) 17.75.

100 DASH: 1. Ke’Aijhan Strong (Tuslaw) 12.89; 2. Londie Williams-Fields (Canton South) 12.91; 3. Keely Fightmaster (Northwest) 13.11; 4. Khaylah Brown (Struthers) 13.79; 5. Kati Johnson (Salem) 13.85; 6. Halie Stevens (Coventry) 13.89; 7. Mai West (Poland) 13.94; 8. Maria Ellesin (Marlington) 14.10.

800 RELAY: 1. Poland (Psalm Woody, Ava Izenour, Chloe Kosco, Mia Musolino) 1:46.54; 2. Salem 1:48.06; 3. Marlington 1:49.19; 4. South Range 1:50.85; 5. Coventry 1:52.38; 6. West Branch 1:52.54; 7. Struthers 1:57.17; 8. Northwest 1:57.91.

1600 RUN: 1. Haley Rozeski (Salem) 5:19.96; 2. Carly Hall (Salem) 5:23.84; 3. Gianna Stanich (Poland) 5:27.68; 4. Kinsley Anstine (Fairless) 5:32.39; 5. Krissy Tarter (Marlington) 5:41.71; 6. Brianna Biery (West Branch) 5:46.32; 7. Hannah Strott (Field) 5:46.53; 8. Erin Yoder (Northwest) 5:49.92.

400 RELAY: 1. Canton South (Tiara Downing, Marisa Daniels, Chenille Poe, Londie Williams-Field) 50.77; 2. Northwest 51.00; 3. Alliance 51.45; 4. Marlington 51.68; 5. Poland 51.98; 6. Salem 52.10; 7. South Range 54.10; 8. Coventry 54.51.

400 DASH: 1. Ke’Aijhan Strong (Tuslaw) 57.81; 2. Halle Cochran (Salem) 59.69; 3. Mary Mason (Marlington) 59.80; 4. Bethany Crouch (South Range) 61.22; 5. Nina Centofanti (Poland) 62.94; 6. Londi Williams-Fields (Canton South) 63.93; 7. Chloe Evans (Marlington) 70.0.

300 HURDLES: 1. Payton Knoch (Marlington) 47.79; 2. Carly Scarpitti (West Branch) 48.60; 3. Ella Harrell (Poland) 49.25; 4. Ashley Martinez (Coventry) 49.76; 5. Maelee Sales (Tuslaw)49.83; 6. Abbie Kasunick (Tuslaw) 50.78; 7. Gracie Collins (Coventry) 51.47; 8. Gabby Romano (Poland) 51.50.

800 RUN: 1. Sophie Wentling (Fairless) 2:18.77; 2. Jackie Grisdale (Poland) 2:20.14; 3. Haley Rozeski (Salem) 2:20.63; 4. Erika Scott (Field) 2:21.49; 5. Hannah Ridgway (West Branch) 2:29.67; 6. Aubyn Boyce (Marlington) 2:29.89; 7. Olivia Ryan (Marlington) 2:32.11; 8. Emma Egli (West Branch) 2:32.68.

200 DASH: 1. Ke’Aijhan Strong (Tuslaw) 25.56; 2. Mia Musolino (Poland) 25.57; 3. Londie Williams-Fields (Canton South) 26.72; 4. Zarliyah Board-Gurley (Alliance) 26.89; 6. Katelin Chilton (Salem) 27.22; 6. Iva Izenour (Poland) 27.28; 7. Libby Vanderark (Coventry) 27.54; 8. Brooke Bowser (Field) 27.70.

3200 RUN: 1. Alyssa Viscounte (Marlington) 11:23.70; 2. Maggie Sebest (Poland) 11:31.98; 3. Ella Pumneo (Fairless) 11:33.48; 4. Rebecca George (Tuslaw) 12:02.44; 5. Carly Hall (Salem) 12:13.33; 6. Halle Sebest (Poland) 12:17.11; 7. Georgia McLachlan (Salem) 12:30.55; 8. Amanda Stayer (Field) 12:52.75.

1600 RELAY: 1. Salem (Halle Cochra, Lydia McKee, Haley Rozeski, Katelin Chilton) 4:05.41; 2. Fairless 4:10.01; 3. Marlington 4:12.84; 4. Poland 4:14.76; 5. Field 4:15.67; 6. West Branch 4:16.50; 7. Coventry 4:23.05; 8. South Range 4:26.44.

DISCUS: 1. Caitlyn Marx (Salem) 134-7; 2. Kayti Aczel (South Range) 122-6; 3. Courtney Currey (Field) 114-2; 4. Kyla Jamison (Salem) 111-11; 5. Sarah Taranto (Marlington) 110-7; 6. Krista Perry (Crestview) 106-11; 7. Natalie Zuchowski (West Branch) 100-3; 8. Amanda Davidson (West Branch) 98-7.

LONG JUMP: 1. Calli Swisher (Marlington) 16-5 1/2; 2. Chloe Kosco (Poland) 16-2 3/4; 3. Chloe Miller (Marlington) 15-8 1/4; 4. Abbie Kasunick (Tuslaw) 15-6 1/2; 5. Brooke Bowser (Field) 15-4; 6. Rachel Fogg (Coventry) 15-3 1/4; 7. Hannah Justice (Field) 15-2 3/4; 8. Cayla Mandy (Alliance) 15-1.

——

COMMENTS