×

Records fall at Div. III district meet

United’s Jaret Hahn races to a district title in the 110 hurdles during Friday’s Div. III district track meet at Springfield High School. (Salem News/Ron Firth)

From Staff Reports

NEW MIDDLETOWN — Wellsville junior Justin Wright and the Crestview boys sprint relay teams trampled meet records at the Springfield Division III district meet Friday.

Wright raced to victory in the 100-meter dash (10.63 seconds) and 200-meter dash (21.71). They are among the best times in the state this season and both broke district records, including the 200 mark set by YSU kick returner Jacob Coates from Warren JFK.

Wright also won the high jump (6-foot-3), to go along with a second-place finish in the long jump (21-8) on Wednesday.

Crestview’s Ethan Powell, Brandon Yanssens, Jayce Meredith and Dylan Huff set meet and school records in winning the 400 relay (43.03 seconds) and 800 relay (1:28.26).

Meredith also was second in the 400 dash (52.66) and Huff was third in the 200 dash (22.55).

The top four in each event advance to the Massillon Perry regional next week.

The McDonald boys won their 12th straight district team title with 113 points, while Crestview repeated its second-place finish with 91 1/2 points.

The McDonald girls also won their eighth straight district title.

Wright and the Rebels overshadowed district championship performances Friday by Crestview senior Dominic Perry, Lisbon junior Izzy Perez, Western Reserve senior Maddy Owen, United junior Jaret Hahn, Columbiana junior Joey Bable, United sophomore Landry Hardcastle and Springfield junior Garrett Walker.

Perry, the defending Division III state champion in the shot put, captured his fourth straight district title and missed a district record by 5 1/4 inches with his winning toss of 59-9.

Perez had the top times in the area this season as she ran away with the girls 100 dash (12.63) and 200 dash (26.58). Columbiana freshman Julia Rapp wasn’t far behind as she was second in the 100 dash (12.84) and third in the 200 dash (27.05).

Owen was first in the girls 300 hurdles (47.06) and long jump (15-5 1/4) and added a third place in the 100 hurdles (16.53).

Hahn won the boys 110 hurdles (15.02) and was fourth in the 300 hurdles (41.58). Bable won the 300 hurdles (40.17).

Hardcastle won the 3200 run (10:22.23) by two seconds over Heartland Christian junior Sebastian Sharo (10:24.19). Sharo added seconds in the 1600 run (4:37.26) and 3200 run (10:24.19).

Springfield junior Garrett Walker, first in the 400 dash (49.82), second in the 100 dash (10.87), second in the 200 dash (22.18) and joins Dante Argiro, Austin Tindell and Zach Ebert on the second-place 800 relay (1:30.08).

Other area boys regional qualifiers include Crestview sophomore William Hardenbrook, second in the 110 hurdles (15.72), third in the 300 hurdles (41.52) and fourth in the high jump (5-10); Springfield freshman Beau Brungard, fourth in the 110 hurdles (16.57); United senior Daniel Frase, third in the 1600 run (4:42.27) Columbiana senior Drew Takamoto third (2:02.37) and United senior Kameron Seaman fourth (2:02.80) in the 800 run; Western Reserve freshman Ryan Henry, third in the shot put (53-1); and United senior Landon Baker, fourth in the 400 dash (51.09);

Relay teams advancing were Columbiana’s Nick Krusely, Andrew Schach, Collin Schick and Drew Takamoto, fourth in he 1600 relay (3:39.30) and Springfield’s Beau Brungard, Zach Ebert, Marshall Yelkin and Austin Tindell, fourth in the 400 relay (44.39);

Other area girls advancing were United sophomore Ellie Marhefka in second (5:42.40) and East Palestine junior Emily Zimmerman in third (5:51.73) in the 1600 run; East Palestine sophomore Hope Figley, third in the 3200 run (12:55.05); United sophomore Hannah Minor, fourth in the 800 run (2:23.12); and Springfield freshman Bella Brown, fourth in the 100 hurdles (16.90);

Regional qualifiers for the girls relays were Columbiana’s Julia Rapp, Alexia Stoy, Augusta Clark and Trinity Strohecker, second in the 400 relay (52.29); United’s Hannah Minor, Loren Swords, Jordan Davis and Ellie Marhefka, second (4:15.61) and Western Reserve’s Olivia Altiere, Kayla Owen, Taylor Mayorga and Maddy Owen, third (4:16.99) in the 1600 relay; Springfield’s Mary Grace Mason, Bella Brown, Kaila LaMorticella and Kylee Kosek, third (1:49.88) and United’s Celeste Power, Loren Swords, Samantha Wolfe and Julianna Logan, fourth (1:50.31) in the 800 relay;