Springfield Division III district results

BOYS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. McDonald (113), 2. Crestview (91 1/2), 3. Springfield (66), 4. United (59), 5. Mineral Ridge and Wellsville (41), 7. Liberty (39), 8. Columbiana (35), 9. Western Reserve (29), 10. Valley Christian (25), 11. Pymatuning Valley (18), 12. Heartland Christian (16), 15. Southern Local (13), 16. Lowellville (9 1/2), 17. Campbell Memorial and Lisbon (4), 19. Brookfield (1).

FINALS

(Top four advance to Massillon Perry regional)

110 HURDLES: 1. Jaret Hahn (United) 15.02; 2. William Hardenbrook (Crestview) 15.72; 3. Randall Miller (Mineral Ridge) 15.91; 4. Beau Brungard (Springfield) 16.57; 5. Terrell Hunt (Lisbon) 16.58; 6. Ryan Staton (Jackson-Milton) 16.85; 7. Garrett Krzyston (Wellsville) 17.21; 8. Sam Macchione (Warren JFK) 17.37.

100 DASH: 1. Justin Wright (Wellsville) 12.63 (meet record); 2. Garrett Walker (Springfield) 10.87; 3. Brandon Paige (Valley Christian) 11.17; 4. Jesse Lickens (Warren JFK) 11.22; 5. Ethan Powell (Crestview) 11.53; 6. Zach Ebert (Springfield) 11.33; 7. Migel Burgess (Liberty) 11.45; 8. Lohron Brown (Valley Christian) 11.70.

800 RELAY: 1. Crestview (Ethan Powell, Brandon Yanssens, Jayce Meredith, Dylan Huff) 1:28.26 (meet record); 2. Springfield 1:30.08; 3. Valley Christian 1:31.87; 4. Liberty 1:32.35; 5. McDonald 1:32.35; 6. United 1:35.10

1600 RUN: 1. Brody Rupe (McDonald) 4:26.46; 2. Sebastian Sharo (Heartland) 4:37.26; 3. Daniel Frase (United) 4:42.27; 4. Connor Symbolik (McDonald) 4:48.00; 5. Landy Hardcastle (United) 4:49.09; 6. Derek Houser (Crestview) 4:59.15; 7. Anthony Terranova (Jackson-Milton) 5:02.35; 8. Marcus Reed (Southern) 5:08.64.

400 RELAY: 1. Crestview (Ethan Powell, Brandon Yanssens, Jayce Meredith, Dylan Huff) 43.03 (meet record); 2. Liberty 43.83; 3. Valley Christian 44.15; 4. Springfield 44.39; 5. Mineral Ridge 45.12; 6. Western Reserve 45.51; 7. McDonald 45.52; 8. Warren JFK 45.53.

400 DASH: 1. Garrett Walker (Springfield) 49.82; 2. Jayce Meredith (Crestview) 50.89; 3. Tyler Worrell (McDonald) 50.94; 4. Landon Baker (United) 51.09; 5. Sam Blauser (Liberty) 51.46; 6. Quinn Grace (Campbell) 52.39; 7. Jordan Trowers (Valley Christian) 53.42; 8. Jaylen Brown (Valley Christian) 53.58.

300 HURDLES: 1. Joey Bable (Columbiana) 40.17; 2. Randall Miller (Mineral Ridge) 41.32; 3. William Hardenbrook (Crestview) 41.52; 4. Jaret Hahn (United) 41.58; 5. Beau Brungard (Springfield) 41.73; 6. Tanner Kilbourne (McDonald) 42.34; 7. Zack Canada (McDonald) 42.41; 7. Sam Macchione (Warren JFK) 43.40.

800 RUN: 1. Brody Rupe (McDonald) 2:00.65; 2. Greg Dickson (McDonald) 2:01.05; 3. Drew Takamoto (Columbiana) 2:02.37; 4. Kameron Seaman (United) 2:02.80; 5. Eric Shepherd (Mineral Ridge) 2:04.16; 6. Todd Henning (Western Reserve) 2:07.32; 7. Dakota Shaffer (Crestview) 2:08.17; 8. Jeremy Miller (Crestview) 2:08.61.

200 DASH: 1. Justin Wright (Wellsville) 21.71 (meet record); 2. Garrett Walker (Springfield) 22.18; 3. Dylan Huff (Crestview) 22.55; 4. Jesse Lickens (Warren JFK) 22.66; 5. Ethan Powell (Crestview) 22.80; 6. Brandon Paige (Valley Christian) 23.00; 7. Tyler Worrell (McDonald) 22.85.

3200 RUN: 1. Landry Hardcastle (United) 10:22.23; 2. Sebastian Sharo (Heartland) 10:24.19; 3. Elliot Gibbons (McDonald) 10:26.48; 4. Connor Symbolik (McDonald) 10:29.87; 5. Marcus Reed (Southern) 10:55.52; 6. Joshua Kataro (United) 10:56.71; 7. Anthony Terranova (Jackson-Milton) 11:06.10.

1600 RELAY: 1. Liberty (Tyler Austin, Sam Blauser, Justin Cizmar, Zion Matlock) 3:30.08; 2. McDonald 3:3.063; 3. Mineral Ridge 3:36.32; 4. Columbiana 3:39.30; 5. Springfield 3:41.53; 6. Warren JFK 3:43.51.

SHOT PUT: 1. Dominic Perry (Crestview) 59-9; 2. Nathan Chiclowe (Mineral Ridge) 53-5; 3. Ryan Henry (Western Reserve) 53-1; 4. Zach Gray (McDonald) 51-10; 5. Simele Moananu (Liberty) 49-9 1/4; 6. Matt Henry (Western Reserve) 48-1 1/4; 7. Nathan Cunningham (McDonald) 48-1; 8. Gage Ramos (Wellsville) 43-1 1/4.

HIGH JUMP: 1. Justin Wright (Wellsville) 6-3; 2. Cam Tucker (McDonald) 6-2; 3. Ryan Staton (Jackson-Milton) 6-0; 4. William Hardenbrook (Crestview) and Kenton Peterson (Lowellville) 5-10 (Hardenbrook won jumpoff); 6. Jakob Joyce (Springfield) 5-10; 7. Tony Kocanjer (Columbiana) 5-10; 8. Brad Sloan (Southern) 5-8.

——

GIRLS RESULTS

TEAM STANDINGS: 1. McDonald (128), Mineral Ridge (67), 3. Pymatuning Valley (62), 4. United (57), 5. Columbiana and East Palestine (48), 7. Western Reserve (37), 8. Springfield (33), 9. Newton Falls (30), 10. Lisbon (25), 11. Valley Christian (19), 12. Campbell Memorial and Warren JFK (15), 14. Brookfield and Jackson-Milton (14), 16. Liberty (12), 17. Heartland Christian (8), 18. Wellsville (7).

FINALS

(Top four advance to Massillon Perry regional)

100 HURDLES: 1. Naomi Domitrovich (McDonald) 16.08; 2. Olilvia Vanoverbeke (Newton Falls) 16.43; 3. Maddy Owen (Western Reserve) 16.53; 4. Bella Brown (Springfield) 16.90; 5. Jami Jones (East Palestine) 16.91; 6. Maddie Montgomery (United) 17.86; 7. Savannah McCree (Valley Christian) 17.90; 8. Nevaeh Cruz (Mineral Ridge) 18.25.

100 DASH: 1. Izzy Perez (Lisbon) 12.63; 2. Julia Rapp (Columbiana) 12.84; 3. Chloe Coates (Warren JFK) 12.94; 4. Kennedy Tucker (Valley Christian) 12.98; 5. Mary Grace mason (Springfield) 13.02; 6. Josie Shultz (Mineral Ridge) 13.50; 7. Celeste Powers (United) 13.51; 8. Kinley Martin (Wellsville) 13.54.

800 RELAY: 1. McDonald (Bella Wolford, Naomi Domitrovich, Jessica Stamp, Brooke Lewis) 1:48.40; 2. Mineral Ridg 1:49.81; 3. Springfield 1:49.88; 4. United 1:50.31; 5. Campbell 1:50.72; 6. Columbiana 1:50.74; 7. Western Reserve 1:52.47; 8. Valley Christian 1:58.42.

1600 RUN: 1. Anna Guerra (McDonald) 5:21.75; 2. Ellie Marhefka (United) 5:42.40; 3. Emily Zimmerman (East Palestine) 5:51.73; 4. Riley Cowles (Mineral Ridge) 5:55.57; 5. Stephanie Johnson (Heartland) 6:02.01; 6. Grace Kawecki (McDonald) 6:09.94; 7. Kylie Wilson (Jackson-Milton) 6:19.31; 8. Morgan Briceland (United) 6:19.80.

400 RELAY: 1. Mineral Ridge (Pryce Allen, Josie Shultz, Katelyn Lesko, Kaylee Suarez) 52.07; 2. Columbiana 52.29; 3. Valley Christian Valley Christian 52.57; 4. Campbell 52.69; 5. United 52.72; 6. Springfield 52.74; 7. Western Reserve 54.00; 8. Warren JFK 54.12.

400 DASH: 1. Jessica Stamp (McDonald) 61.78; 2. Sara Tilton (Pymatuning Valley) 61.87; 3. Brooke Lewis (McDonald) 62.08; 4. Abbey Strohmeyer (Mineral Ridge) 62.49; 5. Kylee Kosek (Springfield) 62.58; 6. Klara Crisp (Columbiana) 64.34; 7. Breanna Struble (East Palestine) 64.95.

300 HURDLES: 1. Maddy Owen (Western Reserve) 47.06; 2. Noami Domitrovich (McDonald) 49.04; 3. Jasmyn Foist (Brookfield) 50.69; 4. Lizzy Panic (Mineral Ridge) 50.89; 5. Abriella Gillespie (McDonald) 51.52; 6. Nevaeh Cruz (Mineral Ridge) 51.80; 7. Maddie Montgomery (United) 51.89; 8. Emily Sadler (United) 52.13.

800 RUN: 1. Bella Wolford (McDonald) 2:21.76; 2. Danielle Aulet (Mineral Ridge) 2:22.50; 3. Sela Jones (McDonald) 2:22.83; 4. Hannah Minor (United) 2:23.12; 5. Ellie Marhefka (United) 2:24.97; 6. Emily Starkey (Columbiana) 2:39.79; 7. Destiny Kulka (Columbiana) 2:42.04; 8. Chloe Clear (Jackson-Milton) 2:42.85.

200 DASH: 1. Izzy Perez (Lisbon) 26.32; 2. Chloe Coates (Warren JFK) 26.98; 3. Julie Rapp (Columbiana) 27.05; 4. Kennedy Tucker (Valley Christian) 27.73; 5. Denise Wilder (Campbell) 28.05; 6. Pryce Allen (Mineral Ridge) 28.57; 7. Kaleecia Addison (Campbell) 28.66.

3200 RUN: 1. Anna Guerra (McDonald) 11:04.68; 2. Josey Miller (Pymatuning Valley) 12:43.10; 3. Hope Figley (East Palestine) 12:55.05; 4. Sophie Klase (McDonald) 13.18.00; 5. Marissa Geiss (Heartland) 14:07.99; 6. Emily Zimmerman (East Palestine) 14:22.44; 7. Olivia Jackson0 (Mineral Ridge) 14:58.24; 8. Ana DiMailo (Springfield) 15:14.72.

1600 RELAY: 1. McDonald (Jessiva Stamp, Sela Jones, Riley Matig, Bella Wolford) 4:11.01; 2. United 4:15.61; 3. Western Rrserve 4:16.99; 4. Pymatuning Vally 4:17.18; 5. Mineral Ridge 4:20.57; 6. Springfiedl 4:25.43; 7. Columbiana 4:42.16.

DISCUS: 1. Libby Barreca (Newton Falls) 130-9; 2. Trinity Hobbs (McDonald) 126-1; 3. Jaliyah Mixon (East Palestine) 121-0; 4. Grace McDevitt (Jackson-Milton) 108-4; 5. Sophie Thompson (Columbiaan) 108-0; 6. Molly Young (Liberty) 103-4; 7. Alyssa Wilson (Liberty) 102-3; 8. Maddie Liberati (Lisbon) 92-10.

LONG JUMP: 1. Maddy Owen (Western Reserve) 15-5 1/4; 2. Bailey Drapola (Brookfield) 15-3 1/2; 3. Emily McNicol (Wellsville) 15-2 1/2; 4. Jenna Harvey (Pymatuning Valley) 15-2; 5. Katelyn Lesko (Mineral Ridge) 15-1 1/2; 6. Kylee Kosek (Springfield) 15-0 1/2; 7. Kaleigh Krahenbill (Columbiana) 14-3; 8. Breanna Struble (East Palestine) 14-0 1/2.

——