×

Columbiana Career and Technical Center Senior Awards and Scholarships

LISBON — Following are senior awards and scholarships given to graduating students at the Columbiana County Career and Technical Center.

Award Winners

Honors Diploma — Kiley Cook, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Kelly See, Veterinary Science Technology, Crestview; Alexis Sell, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Bella Sweigard, Veterinary Science Technology, Beaver Local.

Achieve 3000 Literacy Recognition Awards — Bethany McCartney, Auto Collision Repair, Southern Local; Isaac Congo, Automotive Technology, Beaver Local; Andrew Hagerty, Construction Technology, East Palestine; Cami Chuey, Cosmetology, Southern Local; Sydney McDaniel, Culinary Careers, Columbiana; Leigha Anderson, Health Academy – EMT, Crestview; Elyssa Jones, Health Academy – Patient Centered Care, Leetonia; Lucas Ash, Interactive Technology Academy, Beaver Local; Sophia Lindner, Interactive Multimedia, Salem; Sabrina Evans, Landscape Environmental Design, Beaver Local; Aden Eno, Precision Machining & Manufacturing, Crestview; Bella Sweigard, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Hannah Leist, Welding & Fabrication, Beaver Local.

Perfect Attendance — 2018-2019 — Amanda Crum, Cosmetology, Columbiana; Alexander Hawk, Welding & Fabrication, Beaver Local; Marissa Makosky, Cosmetology, Columbiana; Lydia Martin, Culinary Careers, United Local; Isaac Stoneburner, Automotive Technology, Beaver Local; Kyle Young, Welding & Fabrication, Southern Local; 2019-2020 — Mackenzie Branam, Interactive Multimedia, Beaver Local; Brier Cramer, Welding & Fabrication, Beaver Local; Blaike Duke, Information Technology Academy, Wellsville; Isaac Hicks, Landscape Environmental Design, Columbiana; Alexyus Merrill, Culinary Careers, Leetonia; Robert Mountz, Information Technology Academy, Lisbon DAHS; Both Years 18-19/19-20 — Zachary Glenn, Precision Machining & Manufacturing, Beaver Local; Caitlin Hoffee, Veterinary Science Technology, United Local; Cody Moore, Information Technology Academy, Beaver Local; Ethan Parliament, Construction Technology, Columbiana; Zachary Stock, Construction Technology, United Local.

FFA State Degrees — Tiffany Hysong, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Alexcia Hughes, Veterinary Science Technology, East Palestine; Kelly See, Veterinary Science Technology, Crestview; Kyla Warren, Veterinary Science Technology, East Palestine.

Scholarships

Columbiana County Employees Credit Union ($1,000) — Breann Warner, Health Academy, United Local; Kyle Young, Welding & Fabrication, Southern Local/

Class of 2020 Precision Machining & Manufacturing Scholarship — Zachary Glenn, Precision Machining & Manufacturing, Beaver Local.

CCCTC Adult Education Scholarship to Practical Nursing Program ($4,000) – Sue Allison, Leigha Anderson, Health Academy, Crestview; Abigail Bouchillon, Health Academy, Crestview; Jasmine Landis, Health Academy, Crestview; Britney Shreve, Health Academy, Beaver Local; Geordan Tomor, Health Academy, East Palestine.

Columbiana County FFA Alumni Association Scholarship ($250) — Madison Campbell, Landscape & Environmental Design, Beaver Local; Kiley Cook, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Caitlin Hoffee, Veterinary Science Technology, United Local; Kristen Hoy, Veterinary Science Technology, United Local; Alexcia Hughes, Veterinary Science Technology, East Palestine; Tiffany Hysong, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Kelly See, Veterinary Science Technology, Crestview; Alexis Sell, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Isaac Sell, Landscape & Environmental Design, Beaver Local; Bella Sweigard, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Taylor Watson, Veterinary Science Technology, Crestview; Chloey Watters, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Emilee Wren, Veterinary Science Technology, United Local.

CCCTCEA ($500) — Kiley Cook, Veterinary Science Technology, Beaver Local; Alexis Sell, Veterinary Science Technology, Beaver Local.

CCCTCEA Memorial ($250) — Kelly See, Veterinary Science Technology, Crestview; Emma Horne, Veterinary Science Technology, Crestview.

CCCTCEA Tool ($100) — Breann Warner, Health Academy, United Local; Katlyn Flowers, Health Academy, Beaver Local; Abigail Bouchillon, Health Academy, Crestview;

CCCTC Fitness ($100) — Cailyn Glosser, Health Academy, Leetonia.

Capstone Scholarship — Alexis Sell ($250), Veterinary Science Technology, Beaver Local; Breanna Garver ($100), Interactive Multimedia, Beaver Local; Tamra Moore ($100), Culinary Careers, United Local.

NTHS Scholarship ($250) — Sabrina Evans, Landscape & Environmental Design, Beaver Local; Tiffany Hysong, Veterinary Science Technology, Beaver Local.

NTHS –Jon H. Poteat ($1,000) — Hallie Wasik, Interactive Multimedia, United; Katelyn Krebs, Landscaping and Environmental Design, Salem.

Calcutta Rotary Scholarship ($1,000) — Aleia Marino, Cosmetology,Beaver Local.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today