×

Quaker crosses first

ALLIANCE — Salem junior Hunter Christopher raced to victory at the Ashley White Stumpf Invitational on Saturday.

Christopher topped the 276-runner boys field, covering the 3.1-mile course at Marlington High School in 16 minutes, 25.3 seconds. He bested the field by 14 seconds.

The Salem boys finished third out of 18 teams with 82 points, trailing Canton GlenOak with 44 and Massillon Perry with 73. The Quakers were tops in the Division II-III standings.

West Branch’s Jeff Joseph was fifth, United’s Daniel Frase seventh and Salem’s Trey Double ninth.

The Salem girls were fifth out of 18 teams with 160 points. Canton GlenOak also won the girls race with 77.

Crestwood sophomore Zoe Simmons was first out of 197 girls runners in 20:02.7.

Top area girls were Salem’s Carly Hall in ninth and East Liverpool’s Darshay Foster in 10th.

The annual meet was renamed in honor of the Marlington High School cross country runner who was killed in Afghanistan on Oct. 22, 2011, while serving in the Army.

BOYS RESULTS

STANDINGS: 1. Canton GlenOak (44), 2. Massillon Perry (73), 3. Salem (82), 4. Mogadore Field (178), 5. Rootstown (194), 6. West Branch (234), 7. Canton McKinley (248), 8. Canton Central Catholic (258), 9. Marlington (261), 10. Streetsboro (281), 11. United (286), 12. Ravenna Southeast (290), 13. Crestwood (306), 14. Alliance (324), 15. Fairless (362), 16. Akron Hoban (421), 17. Canton South (459), 18. East Liverpool (482).

INDIVIDUAL LEADERS

(276 runners)

1. Hunter Christopher (Salem) 16:25.3; 2. Noah Graham (Marlington) 16:39; 3. Devin Halter (Perry) 16:50; 4. Tyler Gray (GlenOak) 16:55; 5. Jeff Joseph (West Branch) 17:12; 6. Cordell Floyd (GlenOak) 17:21; 7. Daniel Frase (United) 17:22; 8. Cory Fetterhoff (Field) 17:26; 9. Trey Double (Salem) 17:28; 10. Danny Bridenthal (GlenOak) 17:30.

15. Grant Menough (Salem) 18:07; 20. Justin Cederbloom (West Branch) 18:20; 21. Jacob McLachlan (Salem) 18:25; 38. Owen Kirkland (Salem) 19:00; 41. Joshua Kataro (United) 19:02; 43. Davin Koskinen (Salem) 19:06; 49. Brannan Smith (East Liverpool) 19:15; 51. Zack Williamson (West Branch) 19:16; 57. Lucas Ziegler (Salem) 19:31; 60. Ashton Bowser (Beaver) 19:35; 66. Landy Hardcastle (United) 19:42; 73. Jackson Kemats (Salem) 19:58; 88. Zade Al-Shinawi (West Branch) 20:22; 93. Darius Beck (Salem) 20:27; 98. Caleb Shafer (Salem) 20:36.

——

GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Canton GlenOak (77), 2. Mogadore Field (83), 3. Ravenna Southeast (107), 4. Massillon Perry (118), 5. Salem (160), 6. Canton Central Catholic (169), 7. Crestwood (169), 8. Fairless (214), 9. Rootstown (241), 10. Marlington 9249), 11. East Liverpool (342), 12. Akron Hoban (352), 13. United (360), 14. Streetsboro (404), 15. Allince (416), 16. West Branch (443), 17. Canton McKinley (472), 18. Canton South (494).

INDIVIDUAL LEADERS

(197 runners)

1. Zoe Simmons (Crestwood) 20:02.7; 2. Ella Pumneo (Fairless) 20:03;3. Aubyn Boyce (Marlington) 20:44; 4. Megan Wertz (GlenOak) 21:05; 5. Maddie Grillo (CCC) 21:24; 6. Julia LaChance (Southeast) 21:28; 7. Hannah Groff (Perry) 21:30; 8. Kinsey Knoch (GlenOak) 21:35; 9. Carly Hall (Salem) 21:37; 10. Darshay Foster (East Liverpool) 21:39.

16. Ellie Marhefka (United) 22:00; 17. Hallee Cochran (Salem) 22:06; 39. Clara Double (Salem) 23:13; 47. Molly Hopple (Salem) 23:33; 58. Alanee Davidson-Chuck (Salem) 23:58; 62. Teddi Kinsey (Beaver) 24:05; 82. Morgan Morris (East Liverpool) 24:57; 85. Payton Murphy (Salem) 25:11; 88. Allee Murphy (Salem) 25:19; 89. Celeste Powers (United) 25:21; 92. Kiersten Hofmann (West Branch) 25:26; 94. Abigail DeLong (East Liverpool) 25:29;

——

JUNIOR HIGH BOYS RESULTS

STANDINGS: 1.Oakwood (44), 2. East Canton (114), 3. West Branch (127), 4. Edison (141), 5. Streetsboro (142), 6. Cuyahoga Valley Christian Academy (1530, 7. Tallmadge (166), 8. Mogadore Field (187), 9. Marlington (220), 10. Salem (227), 11. Rootstown (283), 12. Crestwood (286), 13. Alliance (321).

INDIVIDUAL LEADERS

(171 runners)

1. Tommy Rice (Oakwood) 10:49.6; 2. Cohen Boyce (Marlington) 11:30; 3. Austin McBurney (Edison) 11:37; 4. Brody Pumneo (Fairless) 12:09; 5. Alex Hill (Edison) 12:29; 6. Brian Boston (West Branch) 12:29.

——

JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS

STANDINGS: 1. Oakwood (33), 2. Salem (63), 3. Tallmadge (101), 4. Edison (113), 5. Streetsboro (115), 6. Mogadore Field (120), 7. East Canton (138).

INDIVIDUAL LEADERS

(101 runners)

1. Ella Double (Salem) 12:31.9; 2. Bella Graham (Marlington) 12:32.2; 3. Hannah Burchfield (Oakwood) 13:22; 4. Claire Cox (Marlington) 13:44; 5. Katherine Carter (Tallmade) 13:49; 6. Hannah Egli (West Branch) 13:53.

——

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)