×

Quaker boys capture third straight EBC title

ALLIANCE — Minerva’s girls and Salem’s boys came away with titles on Saturday at the Eastern Buckeye Conference Cross Country Meet at Marlington High School.

Salem’s boys had three top 10 finishers to lead the charge. Hunter Christopher was second (16:29), Cameron Christopher sixth (17:18) and Jacob McLachlan eighth (17:23) to lead the Quakers.

It was Salem’s third league straight league title.

Minerva’s boys finished as runners up.

Marlington’s Noah Graham navigated the course in 16:10 to win the individual title.

Minerva’s girls repeated as champions by placing five runners in the top 10.

Marlington’s Bella Graham took the title in 19:04.

Salem’s Carly Hall was second in 19:16.

Salem’s junior high girls team won the team championship as Maggie Hall was first in 12:36 and Maggie Hopple second in 12:38.

BOYS RESULTS

(81 finishers)

STANDINGS: 1. Salem (43); 2. Minerva (64); 3. Marlington (75); 4. Alliance (129); 5. Canton South (131); 6. West Branch (134); 7. Carrollton (147).

INDIVIDUAL LEADERS: Noah Graham (Marlington) 16:10, 2. Hunter Christopher (Salem) 16:29, 3. Nick Bledsoe (Minerva) 17:03, 4. Alex Carrothers (Carrollton) 17:13, 5. Byaden Noll (Canton South) 17:17, 6. Cameron Christopher (Salem) 17:18, 7. Connor Shingleton ( Minerva) 17:21, 8. Jacob McLachlan (Salem) 17:23, 9. Justin Cederbloom (West Branch) 17:29, 10. Liam Blake ( Marlington) 17:42.

11. Cohen Boyce (Marlington) 17:52, 12. Tommy Gress (Alliance) 17:52, 13. Davin Koskinen (Salem) 17:54, 14. Grant Menough (Salem) 17:56, 15. Darius Beck (Salem) 18:00, 16. Andy Wilson (Salem) 18:02, 17. Drew Spall (Minerva) 18:04, 18. John Fink (Minerva) 18:12, 19. Lucas Zeigler (Salem) 18:23, 20. Brandon Davis (Minerva) 18:24.

GIRLS RESULTS

(61 finishers)

STANDINGS: 1. Minerva (37); 2. Salem (61); 3. Marlington (69); 4. Carrolton (80); 5. Alliance (145); 6. West Branch (154); 7. Canton South (181).

INDIVIDUAL LEADERS: 1. Bella Graham (Marlington) 19:04, 2. Carly Hall (Salem) 19:16, 3. Jenna Cassidy (Minerva) 20:05, 4. Camryn Barker (Carrollton) 20:11, 5. Elizabeth Shahan (Marlington) 20:18, 6. Molly Hopple (Salem) 20:19, 7. Layla Monroe (Minerva) 20:22, 8. Caitlyn Hopple (Minerva) 20:25, 9. Hera Hoffee (Minerva) 20:48, 10. Aubrey Dunham (Minerva) 21:00.

11. Aubyn Boyce (Marlington) 21:01, 12. Tessa Bodo (Carrollton) 21:23, 13. Julia Schwartz (Alliance) 21:24, 14. Kami Rohm (Salem) 21:29, 15. Emily Norrris (Minerva) 21:42, 16. Maddie Burgett (Carrollton) 21:44, 17. Madeline Crissman (Minerva) 21:48, 18. Hannah Egli (West Branch) 21:52, 19. Allie Murray (Salem) 22:07, 20. Clara Double (Salem) 22:12.

JUNIOR HIGH BOYS STANDINGS: 1. Minerva (41); 2. Marlington (56); 3. West Branch (75); 4. Salem (89); 5. Alliance (131); 6. Carrollton (134).

JUNIOR HIGH GIRLS STANDINGS: 1. Salem (32); 2. Minerva (51); 3. Carrollton (74); 4. Marlington (100); 5. Alliance (104).