×

COUNTY TRACK LEADERS

Here are the top high school track and field times and marks in Columbiana County through May 3, according to meet results reported to the Salem News:

BOYS LEADERS

110 HURDLES: William Hardenbrook (Crestview) 14.6, Cannon Chambers (Salem) 16.0, Garrett Kryzston (Wellsville) 16.06, Cameron Beverly (East Liverpool) 16.28, Michael Hixson (Salem) 16.63.

300 HURDLES: William Hardenbrook (Crestview) 41.40, Zane Kinsey (Beaver) 41.88, Cameron Beverly (East Liverpool) 43.11, Garrett Kryzston (Wellsville) 43.6, Nick Hardgrove (United) and Michael Hixson (Salem) 44.9.

100 DASH: Ethan Powell (Crestview) 10.9, Caleb White (Beaver) 11,2, Landon Cooper (Salem) and Jax Booth (Salem) 11.2, Tanner Johnston (Beaver) 11.34, Brad Sloan (Southern) 11.4.

200 DASH: Caleb White (Beaver) 22.40, Ethan Powell (Crestview) 23.1, Jax Booth (Salem) 23.3, Landon Cooper (Salem) 23.37, Joe Monte (Beaver) 23.39, Sam Walter (Salem) 23.6.

400 DASH: Brandon Yanssens (Crestview) 50.90, Gabe Heinrich (Columbiana) 51.6, Jax Booth (Salem) 52.4, Landon Cooper (Salem) 52.8, Dylan Moore (Beaver) 53.34.

800 RUN: Brannan Smith (East Liverpool) 1:59.57, Mitchell Auer (Crestview) 2:06.02, Kaleb Nastari (United) 2:08.44, Kadin Wolfe (Beaver) 2:12.02, Preston Kerr (East Liverpool) 2:12.64.

1600 RUN: Brannan Smith (East Liverpool) 4:28.72, Will Madison (Salem) 4:57, Lucas Ziegler (Salem) 4:59, Marcus Reed (Southern) 4:59.37, Giovanni Citriglia (Heartland) 5:01.6.

3200 RUN: Jacob McLachlan (Salem) 10:15.79, Dominic Fertsch (East Palestine) 10:56.6, Nick Madison (Salem) 10:57.2, Giovanni Citriglia (Heartland) 11:05.1, Will Brewer (Salem) 11:09s.

400 RELAY: Crestview 43.77, Beaver Local 44.1, Salem 44.61, Columbiana 45.59, United 47.4.

800 RELAY: Crestview 1:31.10, Beaver Local 1:32.51, Salem 1:34.13, Columbiana 1:40.02, United 1:40.5.

1600 RELAY: Columbiana 3:38.36, Crestview 3:39.60, Salem 3:40, Beaver Local 3:44.5, East Liverpool 3:47.49.

3200 RELAY: Salem 8:30.35, Crestview 8:43.10, East Liverpool 8:51.8, United 8:58.9, Beaver Local 8:55.13.

DISCUS: Nathan Miller (United) 148-6, Carson Stockman (Salem) 142-1, Jeffery Gordon (United) 137-9, Luke Reynolds (Heartland) 127-4, Jon White (East Palestine) 123-4.

SHOT PUT: Carson Stockman (Salem) 46-7, Jeffery Gordon (United) 46-5 1/2, Jon White (East Palestine) 43-2, Jacob Kamperman (Columbiana) 41-6, Gavin Tribelo (Southern) 40-5.

LONG JUMP: Brad Sloan (Southern) 22-1, Jax Booth (Salem) 22-0 3/4, Zane Kinsey (Beaver) 20-5, Joe Monte (Beaver) 20-2, Collin Schick (Columbiana) 20-1 3/4.

HIGH JUMP: Cameron Beverly (East Liverpool) 6-7, William Hardenbrook (Crestview) 6-5, Tony Kocanjer (Columbiana) 6-2, Collin Schick (Columbiana) 6-0, Nathan Miller (United) 5-11.

——

GIRLS LEADERS

100 HURDLES: Kodi Kinsey (Beaver) 15.8, Lauren Satterfield (United) 16.2, Addisyn Galeoti (East Liverpool) 16.91, Sophia Carr (Crestview) 17.6, Payton Sherry (East Palestine) 18.6.

300 HURDLES: Addisyn Galeoti (East Liverpool) 51.47, Kodi Kinsey (Beaver) 52.5, Annika Murray (Salem) 52.7, Sophia Carr (Crestview) 52.99, Lauren Satterfield (United) 53.63,

100 DASH: Julia Rapp (Columbiana) 12.6, Rylee Hutton (Salem) 12.7, Kodi Kinsey (Beaver) 12.78, Selena Rogers (East Liverpool) 12.81, Raelin Pim (Salem) 13.00.

200 DASH: Rylee Hutton (Salem) 26.5, Julia Rapp (Columbiana) 26.84, Kodi Kinsey (Beaver) 27.38, Julianna Logan (United) 27.83, Alexia Stoy (Columbiana) 28.0s.

400 DASH: Halle Cochran (Salem) 62.05, Carly Hall (Salem) 63.34, Grace Auer (Crestview) 64.21, Mia Lee (East Palestine) 64.29, Julia Rapp (Columbiana) 64.4.

800 RUN: Carly Hall (Salem) 2:23.18, Ellie Marhefka (United) 2:24.94, Ella Double (Salem) 2:31.24, Anna Marr (Crestview) 2:43.21, Payton Vulgamore (East Liverpool) 2:43.41.

1600 RUN: Carly Hall (Salem) 5:26.98, Ellie Marhefka (United) 5:31.86, Ella Double (Salem) 5:37, Megan Stafford (Salem) 5:44.6, Molly Hopple (Salem) 5:45.6.

3200 RUN: Carly Hall (Salem) 11:48.4, Megan Stafford (Salem) 12:12, Hannah Cunningham (East Palestine) 12:34.34, Peyton Campf (Salem) 12:57.6, Sydney Young (United) 13:09.82.

400 RELAY: Salem 51.5, Columbiana 52.7, Crestview 53.81, United 54.71, East Liverpool 56.07.

800 RELAY: Salem 1:48.6, Crestview 1:54.81, United 1:57.15, Columbiana 1:57.45, Beaver Local 1:59.28.

1600 RELAY: Salem 4:09.47, United 4:26.91, Crestview 4:36.31, East Liverpool 4:42.20, Beaver Local 4:51.72.

3200 RELAY: Salem 10:06.9, United 10:27.0, Crestview 10:46.48.

DISCUS: Krista Perry (Crestview) 129-2, Lizzy Shontz (Salem) 126-8, Kyla Jamison (Salem) 124-11, Shelby Rambo (Crestview) 109-8, Molly GIbson (Leetonia) 104-4.

SHOT PUT: Lizzy Shontz (Salem) 41-1, Krista Perry (Crestview) 38-0, Kyla Jamison (Salem) 36-1 1/2, Payton Huff (Crestview) 33-1 1/2, Molly Gibson (Leetonia) 32-4 1/4.

LONG JUMP: Kodi Kinsey (Beaver) 16-7 1/2, Emily Hill (Crestview) 15-5 1/2, Clara Double (Salem) 15-4, Olivia Cmil (Columbiana) 14-5, Grace Auer (Crestview) 14-3 1/2.

HIGH JUMP: Bailey Wonner (Crestview) and Mia Lee (East Palestine) 5-0, Grayson Kidder (United) and Dacianelle Andrews (East Liverpool) 4-10, Jessica Mackey (East Liverpool) 4-8.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.50/week.

Subscribe Today