×

Area golf roundup

Monday Night Two-Man Scramble League

at Buck Run

Standings: Grim-Grim 47 1/2, Balsley-Glista 45 1/2, Knauf-Hodory 44 1/2, Mudrick-McIlvain 44, Hendricks-Roth 44, Wukotich-Miller 43, Pridemore-Grim 41, Glista-Glista 40 1/2, Helm-Harris 40 1/2, Kurtz-Simpson 40, Hank-Hank 40, Edie Culp 40.

Low Gross: Grim-Grim 30, Balsley-Glista 31, Mudrick-McIlvain 32, Pridemore-Grim 33.

Tuesday Night League

at Buck Run

Standings: Grim-Kibler 94 1/2, Dye-Conner 88, Sommers-Sommers 88 1/2, Harrison-Banner 85 1/2, Gamble-Gamble 85 1/2, Balsley-Glista 85, Sommers-Shean 79 1/2, Noll-Kekel 78 1/2, Fink-Zanni 77 1/2, Albright-Metz 77, Fraser-Ring 76 1/2, Sluss-Dickey 73 1/2, Penfold-Betz 70 1/2, Rhodes-Lake 63.

Low Gross: Greg Banner 34, Jason Thompson 34, Ryan Weikart 34, Nate Glista 35, Chris Harrison 35, Buddy Grim 35, Gary Dye 39, Todd Balsley 39.

Wednesday Night Two-Lady Scramble

at Buck Run

Standings: Shive-Chan 52 1/2, Kleinman-Brendlinger48 1/2, Noll-Sobotka 47, Copacia-Wilson 44 1/2, Phillis-Toothman 43 1/2, French-Shallenberger 42, Jarrett-Hawk 41 1/2, Martig-Biery 41, Allcorn-Allison 38, Edie-Vargovic 33 1/2, Bianco-Parson 32 1/2, Mann-Ackerson 19.

Low Gross: Shive-Chan 36, Allcorn-Allison 39.

Thursday Night League

at Buck Run

Standings: Smith-Harrold 96, Beeson-Zwick 92 1/2, Kenst-Franklin 91, Sanor-Sommers 90 1/2, Foos-Dowd 84 1/2, Smith-Taucher 81 1/2, DePizzo-Kelly 80, Kriner-Kriner 80, Nutter-Simpson 79, Almy-Hartenstein 79, Black-Ufer 79, Penold-Betz 78 1/2, Thomas-Bland 78, Makin-Shonk 78.

Low Gross: Jeremy Thomas 34, Gene Sommers 38, Wally Simpson 38, Rob Kelly 38.

Monday Morning Tired Men’s League

at Westville Lake

Standings: Ron Wagner & Bob Greier 92, Chris Byers & Jerry Greenamyer 91, Allen Kahler & Bob Brogan 90 1/2, Dave Ramsey & Brandon Patterson 90 1/2, Kerry Smolira & Marion Koza 85 1/2, Rick Caufield & Ken Behner 84 1/2.

Monday Nite Ladies League

at Westville Lake

Standings: Lisa Johns & Lori Lawless 41 1/2, Priscilla Allcorn & Mel Gunias 40, Cindy Adams & Cindy Scott 38 1/2, Sue Cauield & Barb Cauield 37, Debbie Martig & Vera Sobtoka 35 1/2, Trish Beech & Jackie Monea 35 1/2.

Tuesday Morning Ladies League

at Westville Lake

Event (least putts): (AA) Morry Johnston 13; (A) Patti Brogan 11; (B) Barb Peters 16; (C) Carol Beadnell 20.

Tuesday Nite Salem Elks League

at Westville Lake

Standings: Rich Juhn & Chris Eddinger 60 1/2, Rick Buckman & Ken Kyser 59 1/2, Tim Filp & Bill Stewart 57 1/2, Denny Ulrich & Jeff Nile 57 1/2, John Hoobler & Maurice Young 55 1/2, Harold Franklin & Dave Frankin 53 1/2.

Wednesday Nite Men’s League

at Westville Lake

Standings: Crane & Hoist Recovery 31, Westville Lake C.C. 29, Ring Wine 28, McIntosh Oil 27, Country Saw & Knife 25 1/2.

Low Gross and Low Net: Bryan Lippiatt.

Thursday Morning Scramble League

at Westville Lake

Standings: Jim Sturgeon & Homer Sturgeon 41, Bob Greier & Marion Koza 40 1/2, Tim Conner & Kevin Keefe 40 1/2, Terry Kellison & Roger Zeigler 38 1/2, Randy Berger & Rick Caufield 38 1/2, Jeff Wilson & Keith Blaser 38.

Thursday Nite Men’s League

at Westville Lake

Standings: Five Heartbeats 33 1/2, Country Sawe #1 27 1/2, New Direction Photography 25, Westville Lake C.C. 23 1/2.

Low Gross: Zach Tieche 37.

Low Net: Tom Conner 30.

Friday Night Scramble

at Westville Lake

Standings: Gary Allison & Brant Allison 33, Bob Lavery & Jon Hunt 34, Alex Waggoner & Mike Barnes 34, Erica Glista & Groovy Glista 35, Mark Daniel & Diana Daniel 35.

Pinky’s Tavern, Coil Line Service

Eagle Pass League

Standings: Dick Cope & Kevin Beresford 74 1/2, Lenny VonFeldt & Steve Smith 72, Jerry Gabriel & Jeff Cain 72, John Arter & Scott Cope 67, Jay Gamble & Lucian Clewell 66, Chuck Sluss & Brian Bostick 62, Bryon Mountz & Rick Beadles 58 1/2, Chad Wood & Rod Davison 58, Steve Funk & Vint Milbank 48 1/2, Bob Reeder & Galen Brandt 48 1/2.

Low Gross: (individual) Galent Brandt 39, Lucian Clewell 39; (team) Dick Cope & Kevin Beresford 80.

Low Net: (individual) Dick Cope 29; (team) Dick Cope & Kevin Beresford 59.

Brittain League

at East Palestine C.C.

Team winnners (four-man one-ball): Tom Brittain, Darren Gamble, Gary Little, Mike Henderson.

Skill winners: No. 1, Dan Mathews; No. 4, Lee Wyant; No. 7, Darren Gamble; No. 9, Roger Lindsey.

Skins: No. 1, Clark Wolfe; No. 3, Mearl Weatherholt; No. 5, Bill Wilson; 50-50, Tom Davidson.

Hoge’s Ladies League

at Beaver Creek Meadows

Event: Mary Lou Allison.

Low Gross: Mary Lou Allison.

Low Net: Vicki Patrick, Polly Linger.

Birdies: Joyce Weekley.

Chip-in: Joyce Weekley.

Low Putts: Mary Lou Allison, Bonnie Diamond, Vicki Patrick, Joyce Weekley.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)